Teknoloji

Google kendimizi olduğumuzdan daha zeki hissettiriyor

Reklam

Amerika Yale Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma sonuçları Goole' un üstümüzdeki etkileri ortaya çıkardı. Arama motorlarının insanların kendilerini gerçekte olduklarından daha zeki hissettirmeye başladığına yönelik bulgular ortaya koydu.

Araştırma 302 katılımcıya 9 farklı test uygulandı. İnsanların herhangi bir konuda internette arama yaptıktan sonra araştırdıkları konudan tamamen bağımsız konularda da bilgi sahibi olduklarına inanmaya yönelttiğini belirtildi. Yale Üniversitesi uzmanları, internette arama yapan deneklerin aradıkları sorulara cevap bulamadıklarında bile zekalarına olan güveninin arttığını gözlemlediklerini söyledi.

Amerika Yale Üniversitesinde bu araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Matthew Fisher, konuyla ilgili İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı söyleşide “İnternet öylesine güçlü bir ortam ki, herhangi bir soruyu sorabilir ve Dünya’nın tüm bilgi birikimine bir tıkta ulaşabilirsiniz. Elbette bu kendi bilginizi internetten gelen bilgilerle karıştırmanıza neden olabilir” dedi.

Üniversitenin yaptığı bu araştırma verileri American Psychological Association tarafından yayınlandı.

Elif

Teknoloji konularına oldukça ilgili olan yazar, güncel haberleri AndroideGeL için araştırıyor ve paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam
Başa dön tuşu