Sosyal Medya

Instagram’da Başarıya Ulaşmak 3 Adım

Instagram’da kendinizi göstermek, fotoğraflarınızı daha büyük kitlelere ulaştırmak sandığınız kadar basit değil!

Birçok kullanıcı Instagram’a üye olduktan sonra kaliteli ve güzel içerik paylaşımının takipçi kazandırabileceğini ve bu içeriklerin büyük bir kitleye ulaşmasını sağlayacağını düşünüyor. Fakat aslında bu işler hiç de sanıldığı kadar basit değil. Instagram’ı başarılı bir şekilde kullanabilen kişilere ve markalara göz attığımızda önümüzde tek bir sonuç çıkıyor. Bu sonuç kendi instagram hesabınızın ya da markanızın başarıya ulaşmasını sağlayacak en büyük etken.
Instagram’daki hesabınızın hedeflediğiniz niteliğe ulaşmasını diliyorsanız yapmanız gereken şey içeriklerinizle ilgilenen gerçekçi bir takipçi topluluğuna ulaşabilmeniz. Söylendiğine her ne kadar kolay gibi görünse de birçok marka ve kuruluş bu takipçi topluluğuna ulaşma ve bu toplulukla bağlantı sağlayabilme konusunda büyük sıkıntılar yaşıyor. Şimdi size bahsedeceğimiz üç ipucu bu takipçi topluluğuna ulaşabilmeniz ve bu toplulukla bağlantı kurabilmeniz adına size yardımcı olacak.

Instagram’da Başarıya Ulaşmak 3 Adım
Instagram’da Başarıya Ulaşmak 3 Adım
1. Gerekli hashtagleri keşfetmelisiniz
Birinci ipucumuzdan söz ederken hedeflediğiniz kitlenin ve bağlantı sağlamak istediğiniz kişilerin ortak yönlerini bildiğinizi varsayıyoruz. Eğer bağlantı sağlamak istediğiniz kitlenin ne kadar olması gerektiği hakkında bir fikir sahibi değilseniz ilk olarak yakında görmek istediğiniz kişilerin ortak yönlerini belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Genel bir örnek verecek olursak eğer fotoğraf makinası lensi satan bir dükkanınız varsa ya da siz fotoğrafçılığa meraklı birisiyseniz doğal olarak söz konusu hedef kitleniz de sizin gibi fotoğrafçılık hobisine sahip kişiler olmalıdır.
Bu noktaya geldikten sonra atmanız gereken ilk adım hedeflediğiniz kitlenin kullandığı hashtagleri öğrenmek ve belirlemek olacak. Eğer profesyonel bir markanın Instagram hesabını yönetmeyi planlıyorsanız bu hashtagleri belirlerken bazı konularda analizler yapmanız ve kendine has özellikleriyle daha spesifik bir hedef kitlesine ulaşabilmek adına bu analizlerden yararlanmanızda fayda var. Eğer bireysel olarak kullandığınız hesabınız varsa ve daha genel bir kitleye hitap etmek istiyorsanız kısa zamanlı bir incelemenin ve göz atmanın ardından sıkça kullanılan ve size yararlı olabilecek hashtagleri belirleyebilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz bu hashtaglerden faydalanarak içerik paylaşımı yapmak size sizin işletmenizle ve paylaşımlarınızla ilgilenen bir kitle oluşturma fırsatı verecektir. Sizi takipte olan kitlenin birçoğu paylaştığınız içerikleri ve sunduğunuz fırsatları merak edip takip edecekler. Size bahsettiğimiz bu üç ipucu da kendi kişisel hesabınızın ya da markanızın başarıya ulaşmasındaki yol gösteren olacaktır.
Instagram’da Başarıya Ulaşmak 3 Adım
Instagram’da Başarıya Ulaşmak 3 Adım
2. Diğer kullanıcılardan destek almalısınız
Benim çok hoşuma giden ve çoğu zaman doğru sonuç veren bir ticari söz vardır; “Markanızı insanların siz orda değilken konuştukları belirler.” İster yüz yüze bir satış, isterse de sosyal medyada olsun her zaman başarı anlamı taşıyan bir sözdür. Pekala bu söz Instagram konusunda ne tür bir mesaj veriyor? Cevabı oldukça kolay diğer kullanıcıların sizden bahseden paylaşımlar yapmasını sağlamalısınız. Instagram’da bunun oldukça farklı yöntemleri var fakat ben size en etkili olduğunu düşündüklerimi anlatacağım.
Birinci yöntem kendi hashtaginizi oluşturup, sizin ilgi duyduğunuz şeylere ilgi duyan kullanıcıların bu hashtagi kullanmasını sağlamak. Ya da görsel tagleme yöntemiyle kullanıcıların içeriklerinizde tagleyerek hem size destek olmalarını hem de kendilerini sizin gözünüzde önemli görmelerini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sizi takip edenlerin içeriklerinde sizi taglemesini sağlarsanız buna benzer bir adım atmış olursunuz.
Bahsettiğimiz bu yöntemin sadece markalar veya profesyonel şirketler için olduğunu düşünmeyin. Kendi bireysel hesabınızın da dikkat çekmesini hedefliyorsanız yapmanız gereken şeyin kendinizi uygun bir şekilde pazarlamak olduğunu unutmayın.
Instagram’da Başarıya Ulaşmak 3 Adım
Instagram’da Başarıya Ulaşmak 3 Adım
3. Çizgini Aşmalı ve Diğer Trendlere Göz Atmalısınız
Instagram’daki hesabınızda başarıya ulaşmak adına kendi topluluğunuzu yaratmanız gerektiğini ve bunun için en önemli detaylardan birinin de sizin kendi içeriklerinize ilgi duyan bir kitleyi hedeflemeniz olduğunu söylemiştik. Ancak sadece bununla da yetinmeyebilirsiniz. Size veya markanıza ilgi duyan kitlenin sizi takip etme nedeni her ne kadar özel içerikleriniz de olsa, arada sizin ve markanızın duygularını yansıtan içerikler paylaşmanız da gerekiyor. Bunu yaparsanız eğer hem sizi takip eden kitleyi sıkmazsınız, hem de sizi takip eden kitleyle olan bağınızı güçlendirmiş olursunuz. Mesela çoğu kişinin sevebileceği mutluluğu tasvir eden fotoğraflar, manzara resimleri gibi örnekler size bu konuda destek sağlayacaktır. Bu görselleri paylaşırken önceden belirlediğiniz ve kullandığınız hashteglerin dışına çıkarak daha genel hashtagler de kullanabilirsiniz. Bu sayede paylaştığınız içeriklerin tamamıyla ilgilenmeyen ancak sizinle bağ kurmuş takipçiler kazanabilir, oluşturduğunuz topluluğunuzu daha geniş kitlelere taşıyabilirsiniz. Bunu yaparken Instagram klişelerinden ve trendlerinden faydalanmayı da göz ardı etmeyin. Mesela Instagram’da yeni model bir araba fotoğrafı paylaşmak son zamanlarda sıkça karşılaşılabilir bir durum olduysa, siz de bu arabanın bir fotoğrafını paylaşarak son zamanların modasına ayak uydurmuş olursunuz ve böylece takipçilerinizle aranızdaki duygusal bağ da bir adım ilerlemiş olur.
Size bahsettiğim bu üç ipucu, sosyal medyadaki markanızın veya kendi kişisel hesabınızın başarıya ulaşmasında, büyük kitlelere ulaşmasında, kendi takipçi kitlesini oluşturmasında büyük yardımcı ve pay sahibi olacaktır.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu