Teknoloji

Google I/O 2016: Yeni Mobil Uygulama Allo ve Duo

Google dün gerçekleştirdiği Google I/O 2016 etkinliğinde 2 yeni mobil uygulaması tanıttı. Bu iki yeni mobil uygulamanın bilgileri ile haberimize devam ediyoruz.

Allo adını verdiği “Mesajlaşma” uygulamasının yanında, bu uygulamaya destek olarak Duo uygulamasını duyuran Google sürpriz yaptı. Yeni bir mesajlaşma sistemi olan Allo, Hangouts uygulamasının daha gelişmiş özelliklerini barındırıyor. Hangouts anlık mesajlaşma uygulamasını devamlı yenileyerek geliştiren Google, Allo ile birlikte iki mesajlaşma uygulamasına sahip olmuş oldu. Genelde Google memnun olmadığı uygulamasını sonlandırır ve daha gelişmiş bir uygulama ile karşımıza çıkardı. Bu sefer böyle olmadı ve Allo, Hangouts iki ayrı anlık mesajlaşma servisi olarak kullanılacak.

Google I/O 2016: Yeni Mobil Uygulama Allo ve Duo

Allo’ nun tanıtılan özelliklerine baktığımızda ise mesajlaşmaya yeni bir stil getireceğini görüyoruz. Yazdığımız kelimelere göre font büyüyecek ve içerisinde akıllı cevap sistemini barındıracak. Yazma örneklerinizi de dikkate alacak yeni uygulama Allo içerisinde stiker ve emoji desteği de bulunacak. Google Asistan ile de entegre halde çalışabilecek olan mesajlaşma uygulaması Allo aynı zamanda yazdıklarınızı tıpkı WhatsApp‘ ta olduğu gibi güvenli bir şekilde şifreleyecek. Uygulama üzerinden diğer servislerin paylaşımına da imkan sağlayacak. Mesela Google Haberler, Google Haritalar gibi…

Google I/O 2016: Yeni Mobil Uygulama Allo ve Duo

 

Google Allo bu yaz ayından itibaren hem Google Play Store hem de App Store‘ da tüm kullanıcılara yayınlanacak.

Google Duo

Duo uygulaması aslında Allo uygulamasına destek olacak şekilde geliştirilmiş bir video görüşme uygulaması. Görüşme sırasında internet hızınıza göre yapabilecek olan Google Duo video görüşme uygulaması kesinti olmadan görüşme imkanı sağlayacağını vaat ediyor. Kablosuz ağ ve mobil ağ arasındaki geçişlerde bile çalışabilecek olan Duo, Allo uygulaması ile entegre halde kullanılabilecek.

https://youtu.be/CIeMysX76pM

Allo ile beraber yaz aylarında Android ve iOS platformundaki yerini alacak olan Duo tanıtımdaki özelliklerine göre rakipleri ile kıyasıya bir mücadelede olacak.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

3 Yorum

  1. Yılın en çok beklediğim etkinliklerinden biri Google I/O’dan anladığım Google , Hangouts, Voice, Messenger’a bir de Allo ve Duo eklenmiş.

  2. Bu şimdi Hangouts yerine mi geçecek yoksa 2 ayrı anlık mesajlaşmamı olacak? Pardon zaten yazı da belirtmişsiniz 🙂
    Bi çıksın da deneyelim o zmn:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu