AndroidTeknoloji

Android, akıllı telefon pazarında zirveye ulaştı

Android mobil cihaz pazarındaki satış/kullanım payındaki düşüşe rağmen zirvedeki yerini açık ara koruyor.

Dünyaca ünlü araştırma şirketi Strategy Analytics yağtığı araştırmada Google Android işletim sistemi yılın üçüncü çeyreğinde %1’lik düşüş yaşadı. İkinci çeyrekte %85 pazar payına erişen Android, üçüncü çeyrekte rekor sayıda iPhone 6 ve iPhone 6 Plus satışının tesiriyle %84 düzeyine geriledi.

Araştırma Şirketi Strategy Analytics müdürü Neil Mawston’a göre Android sistemi mobil cihaz pazarından %85 ile doruk noktasına erişti. Bundan sonraki süreçte bu pazar payının artması biraz zor görünüyor. Android’ in daha fazla yükselmesi için Apple’ın çok ciddi anlamda pazar payını kaybetmesi gerekiyor.
2014 senesi üçüncü çeyrek raporunda Android %84 pazar payıyla açık ara önder konumdayken, takipçisi iOS’un pazar payı ise %12 olarak belirlendi. Windwos Phone %3, BlackBerry ise yüzde %1 düzeyinde.

Zirvede Android var
Zirvede Android var

Araştırmacı Strategy Analytics’e göre mobil cihaz pazarı bir sonraki sene %12 düzeyinde yükseliş gösterecek. Bilhassa Android aracılığıyla pazar payında kritik bir yükseliş yaşanmasa da, gelecek sene daha çok Android’li cihazın satılacağına kesin gözle bakılıyor.

Android için bir diğer güzel haber ise bağımsız olarak geliştirilen diğer Android işletim sistemlerinde ağırlığın gittikçe artmaya başlaması oldu.

Google’dan bağımsız olarak geliştirilen Android’in kullanma oranı 2. çeyrekte %39 seviyesindeyken, üçüncü çeyrekte bu oran %37’ye geriledi. Bu da Google’ın bizzat uygulamalarından ele geçirdiği reklam gelirinde yükseliş manasına geliyor.

Bakalım bu yeni araştırma hakkında Google ve Apple cephesinden nasıl açıklamalar gelecek. Fakat görünen şu ki Android mobil cihaz pazarını epeyce bir süre domine etmeyi başaracak.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu