AndroidTeknoloji

Andy Rubin Google’dan ayrıldı

Bugün milyonlarca akıllı telefon ve tablette kullanılan Android işletim sisteminin mimarı olarak bilinen Andy Rubin Google ile yollarını ayırdı.

Andy Rubin… İsmini daha önce duymasanız da teknoloji çevreleri ve büyük firmaların hemen hepsi onu yakından tanıyor.
Bugün başta Samsung, Sony, HTC, ASUS, Lenovo olmak üzere pek çok markanın telefon ve diğer cihazlarında kullandığı Android’in isim babası ve mimarı olan Rubin, bakın bugünlere nasıl geldi?

Rubin, 2000 yılında Danger Inc.’i kurmuş ve günümüzde yüz milyonlarca kişinin kullandığı Android işletim sistemli telefonların temelini atmıştı.2003 yılında Android Inc.’in ortak kurucularından olan Rubin, 2005’te firmayı Google’a satmış ve kendisi de Android bölümünün başındaki en yetkili isim olarak görevine devam etmişti.

Android

ROBOT BÖLÜMÜNE GEÇMİŞTİ
Ancak 2013’ün Mart ayına gelindiğinde Rubin, Android bölümünden ayrılmış ve Google’ın robot bölümünün başına geçmişti. Rubin’in robotları sevdiği biliniyor, ancak şimdi de ayrılık zamanı geldi.

ÖNCE SAMSUNG’a Gitmişti
Yıllar önce Carl Zeiss’de çalışan Andy Rubin ve 6 kişilik ekibi telefonlarda kullanılmak üzere bir yazılım geliştirmeyi planladı. Ancak ekibin sandığından daha masraflı olan işletim sistemi projesine para dayanmayınca telefon üreticisi Samsung ile anlaşıp yollarına devam etmek istediler.

ROBOT BÖLÜMÜNE GEÇMİŞTİ
Ancak 2013’ün Mart ayına gelindiğinde Rubin, Android bölümünden ayrılmış ve Google’ın robot bölümünün başına geçmişti. Rubin’in robotları sevdiği biliniyor, ancak şimdi de ayrılık zamanı geldi.

8 YILDIR GOOGLE BÜNYESİNDEYDİ
2006 yılından bu yana Google’ın bünyesinde çalışan Rubin’in ayrılışıyla ilgili konuşan şirketin CEO’su Larry Page, Andy ile uzun yıllar başarılı işler yaptıklarını söyledi ve bundan sonrası için kendisine başarılar diledi.

Wall Street Journal‘ın aldığı bilgiye göre Rubin, donanım temelli girişimcilere özel bir merkez kuracak.

Rubin’den boşalacak koltuğa oturacak isim robotik biriminde Rubin’in altında çalışan James Kuffner olacak. Robotik alanında uzman bir isim olan Kuffner’i Google’da önemli ve bir o kadar zor bir görev bekliyor.

Rubin’in kendi firmasını kurması ve bazı donanım parçaları üzerine çalışmalar yapması bekleniyor.

Bakalım Google Andy Rubin boşluğunu nasıl dolduracak…

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu