Teknoloji

Windows 10 yükselişte, Windows 7 hızla düşüyor!

Temmuz ayına ait NetMarketShare verileri, Windows 10’un pazar payını yaklaşık olarak yüzde 1 oranında artırdığını ve toplam yüzdesini 27,63’e çıkarttmıştı. Ağustos ayı için çok ciddi bir büyüme görünmese de, Windows 10 için önemli bir gelişme olduğu söylenebilir.

NetMarketShare adlı analiz sitesinde yayınlanan verilere göre Windows 10 yüzde 27,99’a yükselirken Windows 7 yüzde 48,43’e geriledi. Görünen bu değişiklikler bizlere ufak oranda görünse de geçtiğimiz birkaç aydır yakalanan çizginin devam ettiğini göstermesi açısından önemli. Yayınlandığı andan itibaren bir çok sorunla kaşılaşılan ve Windows’ un en kötü işletim sistemlerinden biri olarak kabul ettiğimi ki Vİsta başı çekiyor Windows 8.1 kullanımı ise geçen ayki yüzde 6,48’den yüzde 6,07’e gerileme olduğunu görüyoruz. Windows XP de az miktarda gerileyerek Windows 8.1 ile aynı seviyeye ulaşmış durumda. Apple’ın macOS işletim sistemi, ufakta olsa büyüyerek pazar payını yüzde 3,59’a genişletirken Linux dağıtımlarını da içeren “Diğer” kategorisi, yüzde 7,84 kullanım oranı olduğunu görüyoruz.

Windows 10 yükseliyor, Windows 7 düşüyor!

Takipte olduğumuz bir diğer analiz sitesi StatCounter‘ a baktığımızda ise benzer bir tablo karşımıza çıkıyor. Siteye göre tüm Windows’ un tüm işletim sistemleri ve sürümleri toplamda yüzde 85,53 pazar payına sahipken Apple’ın macOS’u pazarın yüzde 11,95′ de kalıyor Firma, Windows sürümlerinin kullanım oranını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Windows İşletim Sistemleri Ne Durumda?

Windows 10 yükselişte, Windows 7 hızla düşüyor!

Yukarıda bahsettiğimiz iki veri sitesi  NetMarketShare ve StatCounter verileri ortak web sitelerindeki izleme kodları ile topladığını biliyoruzr. Yani bu veriler, gerçekteki kullanım oranlarını tam anlamıyla yansıtmayabilir.

Elif

Teknoloji konularına oldukça ilgili olan yazar, güncel haberleri AndroideGeL için araştırıyor ve paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu