Uygulama

Silinen WhatsApp Mesajları Nasıl Kurtarılır?

Silinen WhatsApp mesajları beraberinde önemli veriler içeren bazı medya dosyalarının, dökümanların ve anıların kaybolmasına da neden oluyor. Bu bakımdan silinen WhatsApp mesajlarını kurtarma büyük önem taşıyor. Silinen WhatsApp mesajları nasıl kurtarılır diye düşünenler için işte detaylar…

WhatsApp mesajları tamamen silindiğinde geriye yapacak çok bir şey kalmıyor aslında. Çünkü WhatsApp mesajları gelişmiş bir şifreleme ağına sahip ve çeşitli kurtarma programları aracılığıyla rahatlıkla çözemiyor. Bu nedenle WhatsApp veri dosyalarını saklamak gerekiyor. Bu nedenle programı kullanım yoğunluğunuza göre yedekleme yapmaya özen gösteriniz. Yedekleme yapmanız halinde yeni telefon aldıktan sonra, cihazı formatladıktan sonra veya çeşitli durumlarda silinen WhatsApp mesajlarını kurtarma mümkün olacaktır.

WhatsApp Mesajlarını Kurtarma

WhatsApp mesajları elle yada belirlenen periyodik aralıklara göre otomatik olarak Google Drive üzerine yedeklenmektedir. Biz otomatik yedeklemeyi tavsiye ediyoruz. Elle yedekleme işlemi kolaylıkla unutulabildiğinden mesajların güvenliği tehlike altına girmektedir.

WhatsApp mesajlarını yedeklemek için bir Gmail hesabına ihtiyaç duyacaksınız. WhatsApp Uygulaması > Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedeği yolunu takip ettiğinizde WhatsApp mesajlarını yedekleme ayarlarına ulaşacaksınız. Burada Google Drive’a Yedekle menüsünden; sadece “yedekle”ye dokunduğumda, günlük, haftalık, aylık yedekleme seçeneklerini kullanabilirsiniz.

WhatsApp uygulamasını çok sık kullananlar ve mesajları her an risk altında olanlar için WhatsApp mesajlarını günlük olarak yedeklemelerini tavsiye ediyoruz. Ancak yalnızca mobil veriden internete erişim sağlayanlar haftalık veya aylık yedekleme seçeneklerini de kullanabilirler. Mobil veriden otomatik yedekleme yapmak için Yedekleme Bağlantısı ayarlarını Wi-Fi veya hücresel olarak değiştirmeyi unutmayın. Bu ayarlar yapıldıktan sonra telefonuna ne olursa olsun silinen WhatsApp mesajlarını kurtarma işlemi çok kolay olacaktır.

WhatsApp mesajlarını Google Drive üzerine yedekleyenler için birkaç güvenlik tavsiyemiz olacak. Bu güvenlik tavsiyelerine yarsanız daha sonradan WhatsApp mesajlarını kurtarma işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman neredeyse hiç sıkıntı yaşamayacaksınız.

WhatsApp mesajlarını yedeklerken dikkat edilmesi gerekenler:

  1. WhatsApp mesajlarını yedeklerken öncelikli olarak kullandığınız Google Drive hesabında boş alan olmasına özen gösterin. En az 2GB alan ayırmanızı öneriyoruz.
  2. WhatsApp mesajlarını yedeklemek için kullandığınız Gmail hesabında iki adımlı doğrulamayı aktif hale getirmeyi unutmayın. Böylece yalnızca Gmail hesabınızı değil aynı zamanda WhatsApp mesajlarınızı da güven altına almış olacaksınız.
  3. Otomatik yedekleme işlemi başlamadan önce yalnızca o gün için lazım olan, daha sonradan ihtiyaç duymayacağınız tüm dosyaları cihazınızdan silmenizi tavsiye ediyoruz. Böylece hem Google Drive alanı gereksiz yere doldurulmuş olmayacak hem de cihaz üzerinde boş alan açılacaktır.

Yukarıda anlatılan adımları sırasıyla uyduladıktan sonra WhatsApp mesajlarını kurtarma işlemini formatladığınız telefonda ya da satın almış olduğunuz yeni cihazda kolaylıkla yapabileceksiniz.

 

Uğur

Teknolojiye meraklı olan yazarımız, güncel gelişmeleri AndroideGeL için yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu